-->

14 Mart 2020 Cumartesi

author photo

Son günlerde çok konuşulan mor ekmek tam olarak nedir? Antioksidan kaynağı olarak gösterilen Mor Ekmek hakkında anlatılanlar  gerçek mi?
Diyetisyen Feyza Nur Ceylan, “Mor ekmeğin içerisinde mor sebze ve meyveler, tam buğday unu, çavdar unu, karabuğday unu, siyez unu, ekşi maya, içme suyu ve tuz bulunuyor.” dedi.  

Mor ekmek hastalıkları tedavi eder mi?

Yapılış şekline göre bu unlardan birkaçının Mor ekmekte bulunduğunu dile getiren Ceylan, “Lif oranı oldukça yüksek olan bu ekmek diğer yapılan ekmeklere göre antioksidan kapasitesi olarak fazla. Ekmeğe rengini veren mor meyve ve sebzelerde bulunan ‘antosiyanin’lerin diyabet, kalp damar hastalıkları, kanser gibi birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği var. Bu yüzden hem bu hastalıklara sahip bireylere hem de sağlıklı normal bireylere antioksidan kapasitesi yüksek mor meyve tüketimine dikkat çekilir ve bu meyvenin sürekli tüketilmesi tavsiye edilir.”

Mor ekmeği antioksidan özelliği yönünden kaynak gösterilebilir mi?

Mor ekmeğin antioksidan kapasitesi açısından diğer ekmeklere göre içeriğindeki mor meyve ve sebzelerden dolayı Lif oranının yüksek olduğunu belirten Ceylan, şunları söyledi: “Ancak bizim antioksidan kapasitesi yüksek diye ekmeği kaynak olarak göstermemiz imkansız. Diyabet hastalarına ekmek çeşitlilik olsun diye önerilebilir. Bunu porsiyon takibiyle tavsiye edebiliriz.”

Yazıda 0 Yorum Var


EmoticonEmoticon

Sonraki Yazı Next Post
Önceki Yazı Previous Post