-->

5 Nisan 2020 Pazar

author photo

İspanya Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin solunum cihazlarına el koyduğuna yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Konuyla ilgili İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya'dan açıklama geldi.
Bakan Laya, "Dost ve ortağımız Türkiye, cömertlik göstererek solunum cihazlarının İspanya'ya gönderilmesi kararını almıştır." dedi.

"TÜRKİYE'YE KARŞI ADİL OLMAYAN SUÇLAMALAR"


İspanya'da muhalefet partilerinin, söz konusu olaydan dolayı Türkiye'ye yönelik suçlamalarını sert dille eleştiren Laya, "Türkiye'ye karşı adil olmayan suçlamaları en açık ve en güçlü bir şekilde reddetmek istiyorum. (El koydu, çaldı) gibi doğru olmayan suçlamalar yapıldı. Basında, siyasi partilerde ve kamuoyunda kullanılan bu tip ifadelerin, bizim ikili ilişkilerimize zarar verdiğinin bilinmesi gerekir." diye konuştu.

"İSPANYA'DAKİ ACİLİYETİ GÖREREK..."


Laya, konunun diplomatik bir yolla çözüldüğünü aktararak, "Olan şu ki, İspanya'daki iki özerk yönetimin satın aldığı solunum cihazlarının teslimi gecikmiştir. Türkiye, önce bunları ülkesindeki hastalar için kullanmak istemiştir ama İspanya'daki aciliyeti görerek bizimle paylaşmaya karar verdiklerini bu gece bize iletmişlerdir." açıklamasında bulundu.

"TÜRK HÜKÜMETİ, ACİL DURUMUMUZA YANIT VERDİ"

Söz konusu solunum cihazlarının şu anda lisans işlemlerinin yapıldığını ve ileriki saatlerde İspanya'ya ulaşacağını kaydeden Laya, "İspanya hükümeti tarafından sorumlu ve eylem odaklı, Türk hükümeti tarafından da İspanya'daki acil duruma karşılık veren büyük bir iş yapılmıştır. Verilmesi gereken tek mesaj budur." ifadelerini kullandı.
Konuyla ilgili bir açıklama da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'da açıklama yaptı.

"TÜRKİYE'YE KARŞI KARALAMA BAŞLATILDI"


CNN Türk canlı yayınına bağlanan Bakan Çavuşoğlu, "Solunum cihazlarının ihracatı, Sağlık Bakanlığı'nın izni olmadan yapılamaz. İspanyol basınında Türkiye'ye karşı ciddi bir karalama başlatıldı. Ürünlere el koyma gibi çok çirkin bir suçlama oldu. Bunlar son derece yanlış.116 tane solunum cihazının iznini verdik. Önümüzdeki günlerde İspanya'ya gidecek." dedi.

"TÜRKİYE'NİN JESTİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ"


Öte yandan Laya, Twitter hesabından da Türkiye'ye ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür ederek, "Dost ve müttefik Türkiye'nin jestine teşekkür ediyoruz." paylaşımında bulundu.

Yazıda 0 Yorum Var


EmoticonEmoticon

Sonraki Yazı Next Post
Önceki Yazı Previous Post